İlerlemiş Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi rahatsızlığı, tıp literatüründe Pilonidal Sinus olarak adlandırılmaktadır. Kıl dönmesi oluşma şekli itibariyle diğer hastalıklardan biraz farklıdır. Çünkü hastalığın yapısına baktığımızda saç ve vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesi dediğimiz kalçanın biraz üst kısmından cilt altına girmesi ve zamanla cilt altında biriken kıl ve yabancı maddelerin artması ile birlikte ortaya çıkan bir sorundur. Genelde kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir ve çok nadir vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde sık rastlanılan bir hastalıktır. Kıl dönmesi kendini başlangıçta göstermez, bazı dönemlerde ara sıra kaşıntı ve batma hissiyatı oluşturabilir. Kıl dönmesi başlangıçta pek bir belirti göstermese de ilerleyen zamanlarda şiddetli ağrı ile kendini gösterecektir ayrıca hasta yürümekte ve oturmakta zorluk çeker.
Kıl dönmesi, vücudun üst bölgesinden (kafa, omuz ve sırt bölgeleri) dökülen kıl ve tüylerin özellikle terleme de varsa derideki delik ve gözeneklerden cildimizin altında birikmesidir. Vücudun gün içerisindeki hareketleri ile bu kıllar deri altına yerleşir ve burada birikirler. Bu birikimin olduğu bölgede iltihap oluşumu görülür. Kıllara tepki olarak oluşan bu iltihap yaranın sinüs bölgesinden dışarı atılır,. Bu ağızdan kötü kokulu iltihabi bir sıvı akmaktadır. Genel olarak kıl dönmesi belirtilerini sıralamak gerekirse;

Özellikle kuyruk sokumunda ağrılı şişlik,
Kötü koku ve akıntılar
Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi

Kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eczanelerden alınan krem ve ilaçlar hastalığınızın ancak ertelenmesine neden olur. İhmal edildiği zaman kuyruk sokumundaki kıl dönmesi büyüyerek ciddi boyutlara ulaşabilir. Kıl kesesi tamamen çıkarılmadığın da şikayetler sık sık tekrarlar. Hasta günlük hayatını sürdürürken sıkıntı yaşar.
Kıl dönmesinin nedenlerini sıralayacak olursak;
Günlük dökülen kıl miktarının fazla olması,
Kıl yapısının sert ve kalın olması,
Aşırı terlemeye bağlı cilt dokusunun uzun süre nemli kalması
Kalça bölgesinde daha önceden var olan yarıkta çatlak ya da tahriş olması,
Uzun süre oturmak,
Bölgenin yeterince temiz bakılmaması,
Şişmanlık.