Anal Fissür Neden Olur

Anal fissür hastalığında riskli yaş aralığı 30 ile 40 yaş arası olarak kabul edilmektedir. Kadın ve erkekte aynı oranda görülebilen anal fissüre kadınlarda gebelik döneminde daha çok rastlanılır. Peki Anal Fissür Neden Olur? İşte cevabı… Dışkılama esnasında kişi zorlanıp ıkındığında anal fissür hastalığına yol açabilir. Anal Fissür, anal kanala doğru uzanan yırtık ve yıpranma hastalığa neden olabilir. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissüre sebeplerden biri de kronik hale gelen kabızlık sorunudur.

Anal fissür belirtileri; genellikle anüs girişinde meydana gelir. Bulaşıcı ya da genetik faktörlerin dışında meydana gelen anal fissür erkeklerde kadınlara oranla daha az görülür. Tuvalete gitmeyi kabusa çeviren anal fissür genellikle cam kesiğini andıran acı şeklinde tarif edilir. Dışkılama sonrasında ağrı ile kendini gösteren makat çatlağı kimi zaman hemoroid ile karıştırılabilir. Erken teşhis edildiğinde kısa sürede tedavi edilebilir. Anal fissür hastalığı dışarıdan bakıldığında kesik ve çatlak şeklinde görülebilir. Bu kesikler bazen gözle görülürken bazen görülmeyebilir. Ama hastanın hissettiği acı kesiklerin büyüklüğü ile ilgili değildir. Çatlaklar küçük olsa bile hissedilen ağrı ve sancı büyük olabilir. Bu durum hastanın ağrı eşiğiyle de yakından ilgilidir. Anal fissür hastalığına yapılacak testlerin sonucuna göre müdahale edilebilir. Anal fissürün erken teşhis edilmesi ile tedavilerde başarı oranı artış göstermektedir. Makat yırtığı 6-8 haftadan daha fazla iyileşmeden devamlılık gösteriyorsa kronik anal fissür teşhisi konur. Kronik anal fissür de ağrı, kanama, kaşıntı şikayetlerine ek olarak ele kitle gelebilir. Makat yırtığı henüz ilk dönemdeyse buna akut evre/dönem denir.

Anal fissürden korunma yöntemleri; anal fissürden korunmak için gün içinde 2,5 litre su tüketmek çok önemlidir. Acı, baharatlı ve ekşi yiyeceklerden uzak durup lifli ve posalı gıdalara yönelmek gerekir. Günde iki kez 15 veya 20 dakikadan kısa olmayacak şekilde oturma banyoları yapmak ve dışkıyı yumuşatan ilaçlar ile kuru olan dışkıyı yumuşatmak gerekir. Kronik anal fissürlerde bu tarz işlemler çokta etki etmeyecektir. Mutlaka proktoloji uzmanı tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Klasik cerrahi müdahaleler dışında merkezimizde ameliyatsız anal fissür tedavisi yapılmaktadır. Günümüzde bu yöntem çok sık tercih edilmektedir. Ameliyatsız tedavi yöntemi hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Botoks ve lazer tedavisi ile hasta ameliyat stresi yaşamadan sağlığına kavuşabilir.