Anal Fissürden Nasıl Korunuruz ?

Anal fissür genellikle kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkar. Anal fissürden korunmak için yediğimiz içtiğimiz gıdalar çok önemlidir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan anal fissür tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini oldukça etkiler.

Anal fissür hastalığı en yaygın makat hastalıklarından biridir. Anal fissür hastalığı halk arasında makat çatlağı makat yırtığı olarak da bilinmektedir. Her yaş grubunda görülen anal fissür hastalığında en önemli etken kabızlıktır. Her yaş grubunda görülen anal fissür hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir.

Anal fissür hastalığından korunmak için sağlıklı gıdalara yönelmek gerekir. Anal fissür kabızlığa bağlı olarak meydana gelir Ikınmayla makat bölgesi tahriş olur. Sertleşmiş dışkı anüs çevresini çatlatır ve anal fissürün oluşmasına zemin hazırlar.

Anal Fissür Türleri

İki grupta incelenen anal fissürlerde tedavi çok önemlidir. Tedavi planlanırken hastanın hangi evrede olduğu mutlaka bilinmelidir. Anal fissürler iki grupta incelenir. Akut anal fissürde hastaların tedavileri genellikle kolay olur. Kronik anal fissür hastalığında ise tedavi oldukça zorludur. 

 Anal fissürün 4 ile 6 hafta arasındaki zaman dilimine akut dönem denir. Ve bu dönemde gerekli tedbirler alınırsa hastalar daha kolay iyileşme gösterirler. Akut dönemde lifli ve posalı gıdalara yönelmek, bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Tüm bunları yapmak sindirim sistemimizi rahatlatacak ve anal fissürün etkilerinin azalmasını sağlayacaktır. 

 Anal fissür iyileşme göstermiyor ve sık sık tekrarlıyorsa artık hasta kronik dönemdedir. Kronik anal fissür adı verilen bu dönem 8 haftadan uzun sürebilir. Anal fissür kendi kendine iyileşme göstermediği için mutlaka uzman bir doktor tarafından görülmelidir.

Anal Fissür Belirtileri

Anal fissür belirtileri makat hastalıklarının en acı veren çeşididir. İşte anal fissürün belirtileri;

Cam kesiği gibi bir batma acı hissi

Zonklama

Yanma

Kanama ve kaşıntı

Anal fissür hastalığı kanama yüzünden hemoroid ile karıştırılabilir. Hastalar kanamayı tuvalet kağıdında görürler. Görülen kan kırmızı ve parlak bir renktedir.

Anal Fissür Nedenleri

Kabızlığın anal fissürde en büyük etken olduğunu yukarıda belirtmiştik. Anal fissüre neden olan hastalıklar şu şekildedir.

– Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüsteki kas hareketleri makat çatlağının büyümesine genişlemesine neden olur. Bu durum iyileşme sürecini uzatır.

– Gebelik ve doğum: Hamile kadınlarda gebelik sonuna doğru makat çatlağı sorunları görülebilir. Hamileliğin sonlarına doğru düzensiz şekilde dışkılama yapan gebelerde anal fissürün oluşma ihtimali artar.

– Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.

Anal Fissürden Nasıl Korunuruz?

Anal fissür hastalığından öncelikle kabız yapacak gıdalardan uzak durarak korunabiliriz. Bunun için sağlıklı gıdalar tüketmemiz gerekir. Bunlara ek olarak spor yapmalıyız. Çünkü spor yapmak sindirim sistemimizi düzene sokacaktır. Lifli posalı gıdalara ağırlık vermeyi de unutmamalıyız.

Anal fissür tedavisi; Anal fissürler klasik cerrahi operasyonlarla tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilebilirler. Ameliyatsız şekilde anal fissür tedavisi olmak hastalar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Hastaların ameliyatsız tedavi olurken önceden bir hazırlık yapmalarına gerek yoktur. Hastaların kronik rahatsızlıkları varsa ameliyatsız tedavi buna engel değildir.