ANAL FİSTÜL AMELİYATI SONRASI BAKIM

Anal fistül ameliyatlarından sonra hasta doktorun tüm önerilerini uygulamalıdır. Hastanın beslenme şekli, pansuman esnasında yapması gerekenler bunda son derece önemlidir. Anal fistül ameliyatı geçirmiş bir kişi beslenmesine dikkat etmelidir. Lifli gıdalar yemek ve bol su içmek anal fistül ameliyatı sonrası son derece önemlidir.

TUVALET KAĞIDI KULLANIMI

Makat bölgesi ameliyatları sonrasında dışkılama sonrası tuvalet kağıdı ile yapılan makat temizliği ciddi bir tahrişe zemin oluşturabilir. Bunun yerine su ile veya ıslak mendil ile makatın temizlenmesi faydalı olacaktır.

TUVALET ALIŞKANLIĞI

Tuvalette 4 dakikadan fazla kalmayın. Bunu alışkanlık hale getirin.

YARA İYİLEŞMESİ

Her ameliyatta olduğu gibi cerrahi girişim sırasında, ameliyat bölgesinde en az hasar oluşmuş olması yara iyileşmesi açısından çok önemlidir. Yaranın iyileşmesinde, hastalığın evresi, hastanın yara iyileşmesini geciktirecek kronik hastalıklarının varlığı, ameliyat bitiminde dokuların canlılığı ve kanlanması gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Makat ameliyatları sonrasında özellikle açık yaraların iyileşmesi, 1-2 aylık bir süre alabilmektedir.

OTURMA BANYOSU

Normal anal fistül ameliyatlarından sonra oturma banyosu yapmak gerekir. Hastanın korku nedeniyle dışkılamasını ertelememesi gerekir. Oturma banyosu ılık su tutmak anlamına gelir. Ameliyattan sonra günde 5 ya da 6 defa oturma banyosu yapmak gerekir.

Hasta bir leğene ılık su doldurarak 5 veya 10 dakika kadar içinde oturabilir ya da duş başlığını bu bölgeye tutabilir. Bunların dışında ilaç kullanımını da sürdürmek gerekir. Anal fistül ameliyatı sonrasında haftada bir doktor kontrolüne gelmek gerekir. Deniz suyu, papatya suyu veya havuzda banyo yapmanın çok yararlı olduğu bilinmektedir. Birçok hastanın makat bölgesinin bu su ile teması sırasında yarada enfeksiyon gelişebileceği yönünde kaygılar taşıdığı gözlenmiştir, ancak makatın mikropların çok yoğun yerleştiği bir vücut bölgesi olduğu hatırlanırsa bu kaygıların gereksiz olduğu anlaşılacaktır. Özellikle, deniz suyunun yaraların daha hızlı kapanmasında, ciddi yararları olduğu bilinmektedir. Denize girme imkanı olmadığı durumlarda, oturma banyosu yapılan suyun içine deniz suyu eklemek yararlı olabilir.

MAKATTA KAŞINTI

Makat bölgesinde özellikle sabun ve benzeri ürünler ile temizlik yapılması veya makattan devam eden akıntının makat etrafındaki deriyi tahriş etmesi (anal dermatit) sonucunda makat kaşıntısı olabilir. Diyet ve bazı merhemlerle makat kaşıntısı sorunu rahatlıkla çözülebilir.

MAKATTAN AKINTI

Ameliyattan sonraki 4-6 hafta boyunca yaralar tam olarak kapanıncaya dek makattan aralıklı olarak sarı renkli, sümük gibi bir akıntı gelebilir. Makat fistülü ameliyatları sonrasında seton tekniği gibi bir uygulama yapılması durumunda bu akıntının 3-12 ay arasında devam edebildiğini bilmekte yarar vardır. Sürekli devam eden makat akıntısı, ıslak makat (wet anus) durumuna neden olur ve makat etrafındaki deride ‘anal dermatit’ adı verilen tahrişe ve makat derisinde özellikle mantar enfeksiyonu gelişmesine neden olur.

ANAL KRİPTİT

Makat bölgesi ameliyatları sonrasında makatta yer alan yağ ve ter bezlerinde enfeksiyon veya anal kriptit gelişebilir. Bu sorun düzenli olarak kullanılan antibiyotik sonrasında düzelmektedir. Antibiyotik içeren kremlerin kullanımı ile bu tür makat bölgesi enfeksiyonlarının önlenemeyeceği bilinmektedir.

BESLENME

Günde en az 2 Lt su tüketimi, bol miktarda sebze, meyve ve lifli gıdaların (özellikle baklagiller) tüketilmesi uygun olur. Makatta kaşıntıya neden olabilecek acı, ekşi (limon, portakal, mandalina, greyfurt) kızartılmış ve baharatlı gıdalar, süt ürünleri (peynir, süt vb.) ve ketçap türü gıdalardan olabildiğince kaçınmakta yarar vardır. Buradaki amaç bu maddeleri hiç tüketmemek değil, uygun miktarlarda tüketmektir. Örneğin, beyaz peynirin günde bir kibrit kutusu büyüklüğünde tüketilmesi bir sorun oluşturmazken, günde bir kalıp beyaz peynir tüketildiğinde ciddi oranda makatta kaşıntıya neden olabilmektedir. Benzer şekilde, günde toplam bir veya iki adet mandalina yenilmesi ile yoğun lif alınacağından dışkılama daha kolaylaşabilir, ancak 8-10 adet mandalina tüketildiğinde makatta yanma, makatta ağrı ve makat kaşıntısına neden olabilir.

Makat ameliyatları sonrasında A, B, C, E vitamini içeren besinlere, beslenme alışkanlıklarında yer vermek fayda sağlayacaktır.