Anal Fistül Nasıl Geçer

Anal apse; anüs kenarında veya rektumda içi iltihapla dolu boşluktur. Anal fistül rahatsızlığının öncesinde çoğunlukla daha önceden meydana gelmiş bir apse oluşumu vardır. Makatın hemen iç yüzünde küçük kesecikler bulunur. Bu kesecikler bir kanal yardımı ile anüse açılır ve bu kanalın tıkanması enfeksiyon ve apse gelişimine neden olur. Fistülde bu kesecik ile anüsün kenarındaki ve dışına doğru olan cilt arasında oluşan tünel şekildeki yapıdır. Apseye neden olan durumlar, anüs içindeki keseciklerin veya yabancı bir madde ile teması sonucunda ani olarak gelişen iltihaptır. Oluşan apse boşaldıktan sonra, makat iç yüzündeki kesecik ile apse gelişen cilt arasında bir tünel meydana gelir bunun sonucunda ciltte iltihaplı akıntı oluşmasına neden olur. Eğer ki akıntının olduğu yerde açılan ağızda tıkanma yaşanırsa apse tekrar gelişir.

Anal apse veya anal fistülün semptomları nelerdir; anal apse, anüs etrafında şiddetli ağrı, şişlik ve dolgunluk hissi yaşatır hastaya. Ayrıca kişide halsizlik, ateş ve titreme gibi yakınmalara neden olur. Anal fistül ile ilgili yakınmalar anüs çevresinde ciltte tahriş, akıntı ve akıntının sonrasında o alanda rahatlama hissi şeklindedir. Anal fistüllerin yaklaşık olarak %50 kadarı anal apseler sonucu oluşmaktadır. Anal apse anüse yakın bir yerden cilde yapılan müdahale sonucu boşaltılmalıdır.

Öncelikli olarak anal fistül belirtileri; anüs çıkışında dışkılama sırasında yaşanan ağrı ve kanamadır ki bu ağrı ve kanam öncesi makat bölgesinde apse görülmüştür. Bu sebep sonuç ilişkisi yüzünden fistüle makat apsesi de denmektedir. Oluşan bu apse ara sıra ortaya çıkar sonrasında kaybolur. Perianal fistül rahatsızlığının nedeni de bu apsedir. Apse süreç ilerledikçe tünele dönüşür, fistülde makat bölgesindeki apsenin patlaması ile meydana gelir. Bağırsak rahatsızlıkları sonucu makat bölgesinde gelişen apsenin patlamasıyla bir delik meydana gelir. Oluşan bu delikler makat çevresinin en fazla 10 cm kadar uzaklığındadır. Anal fistül, rahatsızlığında kişide ilk olarak kanama meydana gelir, bu kan kötü kokulu ve iltihaplıdır. Apse sebepli kişide ateş, halsizlik, ağrı ve kaşıntı oluşur. Oluşan delik zamanla cilde doğru ilerleyerek bir çift çıkışlı bir tünele dönüşür. Anal fistül ise bağırsağın dışarıya, cilde ya da sindirim sisteminin başka bir organına doğru açılan kanaldır. Aynı zamanda bu deliklerden iltihaplı akıntı akmaya başlar. Akıntının sürekli olması da hastayı rahatsız etmektedir. Fistül kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Fistülün mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi takdirde çok daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. İltihap bünyeye zarar veren bir oluşumdur. Kişinin bünyesinde ateş ve bulantı dahi yapabilir.

Anal Fistül kendi kendine iyileşebilen bir hastalık değildir. Perianal fistül çoğunlukla makatta yer alan ve ağızdaki tükürük bezlerine benzer salgı bezlerinin salgı yaptığı kanalların tıkanması ve mevcut salgının bez içinde birikip iltihaplanması sonucu oluşan perianal apseye ikincil olarak gelişir. Makatta meydana gelen akıntı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu sebeple anal-perianal apse ile beraber değerlendirilir ve beraber tedavi edilirler. Genel olarak anal bölge enfeksiyonları içinde değerlendirilir. Nadiren başka hastalıklara bağlı da gelişebilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla 7 kat daha fazla görülür. Orta yaş grubunda daha sıklıkla karşılaşılır.

Makat içinde bulunan dışkılama sırasında kayganlığı sağladığı düşünülen bir sıvı salgılayan bu bezlerin kanallarının tıkanması sonucu gelişen apse, direncin en az olduğu makat kaslarının arasına doğru genişlemeye meyillidir. Erken dönemde fark edilir ve iyi bir cerrahi yöntem ile drene (boşaltma)edilirse oluşan fistülün tedavisi daha kolay olabilir.

Fistül belirtisi fark ettiyseniz ilk olarak uzman bir proktoloji uzmanına muayene olmalısınız. Hastalığın taşıdığı özelliklere göre tedavi şekli değişen fistül hastalığı için doğru yöntemi öncelikle doktorunuz belirleyecektir.