Doğal Akne Tedavisi İçin Bitkisel Kürler

Akne bildiğiniz gibi cilt üzerinde oluşan ve sıkça görülen cilt hastalıklarından bir tanesidir. Cilt üzerinde tıkanan gözeneklerin ilk aşamada siyah veya beyaz noktalar halinde gözükmesiyle daha sonra müdahale edilmediğinde iltihaplı bir hal almasıyla oluşmaktadır.

Akne tedavisi ilk aşamada aknenin daha zorlu bir sürece girmemesi için oldukça önemlidir. Genellikle yüz, boyun, omuz, sırt ve göğüs bölgesinde görülen akne ergenlik döneminde sıkça görülmesiyle birlikte hamilelik döneminde veya orta yaşlı bireylerde de görülebilmektedir. İlk aşamada akne tedavisiyapılarak önlem alınması sürecin devamında daha zorlu aknelerle karşılaşmamanızı ve aknenin iltihaplanmamasını sağlayacaktır.

Cilt hastalıkları kategorisinde sayabileceğimiz akne erkeklerde veya bayanlarda genellikle hormonal dengede meydana gelen değişiklik nedeniyle gözlemlenmektedir. Yağlanmanın arttığı bu dönemlerde.. Gözeneklerin tıkanması ile oluşan aknenin geçmesi için deneyebileceğiniz önemli bitkisel kürler bulunmakla beraber dermatologların da yardımı ile tedavisi mümkün olan bir cilt hastalığı olarak karşımıza çıkmıştır.

 

Akne Tedavisi ile İlgili Bilinmesi ve Uygulanması Gerekenler

Akne tedavisi için ilk aşamada kendi çapınızda dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi de cildin temizliğidir. Deride meydana gelen siyah ve beyaz noktaların oluşması ilk aşamada size kir gibi gözükebilir. Ancak bunlar kir değil akne oluşumunun ilk aşamasıdır ve akne tedavisi ilk aşamada başlanması gerekilen bir cilt hastalığıdır. Oluşumu gözlenen siyah veya beyaz noktalı cildi temiz su ile yıkamalı ancak aknenin yayılmaması için sert yıkamaktan kaçınmalısınız.

Akne oluşumunda yiyeceklerin etkisinin çok fazla olduğu söylenemez. Yani genel olarak yiyeceklerden kaynaklanan akne oluşumu yoktur ancak siz özellikle belirlediğiniz bir yiyecek türünden sonra akne oluşumu gözleniyorsa bu yiyeceği tüketmemeye özen göstermelisiniz. Akne tedavisi için dengeli ve sağlıklı beslenmek uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Geçici bir süreç olsa da güneşte uzun süre durmak akne için olumsuzluk teşkil edebilmektedir. Bu nedenle güneşe maruz kaldığınız zamanlarda yağsız jeller kullanmanız önerilmektedir. Akne tedavisi için kullandığınız kozmetik ürünlerinin yağsız ve su bazlı olmasına dikkat edin. Özellikle üzerinde not-komedojenik yani siyah nokta oluşturmaz yazan kozmetik ürünlerini tercih etmeniz akne oluşumunu engelleyecektir.

Doğal akne tedavisi için ilk aşamada yapacağınız bu bilgiler akne oluşumunu engelleyecektir. Oluşan aknelerin iyileşmesi zaman alacağı için biraz sabırlı olmak gerekmekte. Cildiniz üzerinde oluşan ilk evredeki akneler için, Sizler maskeleri uygularken cilt özelliğinize göre veya maske içeriğindeki malzemelere karşı alerjiniz olup olmadığına göre tercih yapabilirsiniz.

Akne Tedavisinde Kullanılan Doğal Maskeler

1) Gül Suyu Maskesi

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı gül suyu, 2 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Gül suyu ve balı iyice karıştırarak cildinize iyice sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin. Hazırlamış olduğunuz maskeyi sivilceleriniz geçene kadar her gün uygulayın.

2) Aspirin Tozu Maskesi

Malzemeler: Yarım tatlı kaşığı aspirin tozu, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve kil

Yapılışı: Tüm malzemeleri iyice karıştırarak cildiniz üzerinde bulunan sivilceleriniz üzerine sürün. Sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve ılık su il iyice temizleyin.

3) Soğan Maskesi

Malzemeler: Soğan, 2 tatlı kaşığı kükürt, yarım çay bardağı limon suyu

Yapılışı: Orta boy bir soğanı pişirdikten sonra mikserden geçirin. Kükürtü hazırladığınız limon suyu içerisinde erittikten sonra mikserden geçirdiğiniz soğan ile karıştırın. Hazırladığınız maskeyi sivilcelerinize uygulayın.

Sizlere vermiş olduğumuz bitkisel maskeleri uygulayarak cildinizde gözlemlediğiniz aknelerin ileri evrelere geçmeden tedavisini uygulayabilirsiniz. Uygulamış olacağınız bitkisel kürler akne tedavisi yanında siyah veya beyaz noktaların da yok olmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte maskelerin yapımında kullanılan ürünlerin hepsinin %100 doğal olması ve hepsinin cilt bakımı için önemli bir yer tutması ciltteki lekelerin de yok olmasını sağlayıp bakım yapacaktır.

İleri Seviye Akneler İçin Mutlaka Doktorunuza Başvurun

Cildinizde gözlemlendiğiniz iltihaplı, köklü sivilceler için kendi çapınızda tedavi yapmakta zorluk çekebilirsiniz. Akne tedavisi için ileriki süreçlerde dermatolog yardımı almanız ve bu doğrultuda uygulamalar yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Dermatoloğunuz aknenizin çeşidine ve şiddetine göre size uygun bir tedavi belirleyebilir. Aknenizin oldukça şiddetli olduğu bir evrede doktorunuz tarafından antibiyotik kullandırılabilirsiniz. Cilt altında oluşan kist adını verdiğimiz ağrılı kitlelerin oluştuğu durumlarda ise doktorunuz tarafından kortizon enjekte edilerek müdahale edilebilmektedir. Akne tedavisi ilk aşamada çok önemlidir ve siyah nokta gözlendiğinden itibaren tedaviye başlanmalıdır. Oluşan aknelerin patlatılmaması ve sıkılmaması cilt üzerinde iltihabın yayılmaması için oldukça önemlidir.