Doğum Sonrası Fissür

Anal fissür rahatsızlığı her yaştan insanda görülebilen bir hastalıktır. Anal fissür hastalığı şiddetli ağrı ve kanamayla kendisini belli eden makat çıkışı veya kanalındaki bir çeşit yırtılmadır. Dışkılama esnasında kişiye oldukça ağrılı anlar yaşatmaktadır. Dışkılama dışında ise kişi, makat çıkışı bölgesinde spazmlar hisseder. Anüs bölgesinin yaşadığı herhangi bir travma ile makat yırtığı oluşabilir. Hamilelik esnasında kişinin makat bölgesini zorlaması, anal yoldan yapılan cinsel ilişki, anüs içerisine girmiş yabancı bir cisim veya kronik kabızlık makat yırtığının yani anal fissür hastalığının oluşmasını tetikler. Burada kabızlık belirtileri ve nasıl önleneceği tartışılmaktadır.
Fissür hastalığı kadınlar arasında özellikle hamilelik dönemi yaygındır. Fissür veya makat çatlağı adı verilen makat hastalığı aslında şiddetli ıkınma veya makat bölgesindeki yaşanan travmaya bağlı olarak oluşan kesik veya çatlaktır. Makat bölgesinde görülen bu çatlak, şiddetli ağrıya ve taze kırmızı kanamalara neden olabilir. Bazen makat çatlağı altındaki kas dokusunu ortaya çıkaracak kadar derinleşmiş olabilir. Doğum sonrasında kişi şiddetli ıkınmaya bağlı olarak makat bölgesini zorlar ve birtakım çatlaklar meydana gelebilir. Fissür de bunlardan biridir.
Hamile kadınların yaklaşık %40’ı kabızlık çekmektedir. Bu hamilelik dönemi Rahatsız edici olabilir ve başka hastalıklara yol açabilir, bu yüzden önlemek için ne yapmayı denemek iyi bir fikirdir. Fakat doğum sonrası makat hastalıkları anne adaylarını ayrı olarak endişelendirmektedir. En az yedi ay en çok dokuz ay boyunca bebeğini karnında taşıyan anne adayı için doğum zamanının gelmesi gerginlik ve mutluluk karışımı bir duygu hissetmesine yol açar. Özellikle normal doğum gerçekleştirecek hamile kadınlar için ekstra gergin bir süreç olabilir. Normal doğum aslında bebeğin vücuttan doğal bir şekilde çıkma halidir. Doğum yaklaştığı anda bebek doğum kanalına girer. Bu sırada burada bulunan kaslar gerilmeye başlar. Bel bölgesi ağrır. Vajinadan akıntı gelebilir. Kasılmalar yoğunlaşınca rahim ağzı açılmaya başlar. Makat bölgenizde ağır bir basınç vardır. Artık bebeğiniz dünyaya gelmek için hazırdır. Bebeğin dışarı çıkması esnasında anne adayı ıkınmayı arttırır. Anne adayı ıkınmalar ile bebeğin plasentadan çıkmasını sağlar. Bu ıkınmalar sırasında makat bölgesinde bazı yırtıklar meydana gelebilir. Özellikle zor doğumlarda hamile birey bu bölgeyi çok zorlar. Makat bölgesinde yaşanan bazı hastalıklar da bu ıkınma sonucu oluşabilir. Aynı zamanda bu dönemde salgılanan hCG hormonu ve bazı hormonlar yüzünden hamile kişiler kabız olabilir.
Sağlıklı ve dengeli bir diyet yediğinizden, bol su içtiğinizden ve aktif kaldığınızdan emin olmak kabızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Kabızlık, neden olan ve kabızlığı izleyebilecek diğer koşullar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Kabızlık nedir?
Kabızlık kişinin dışkılama işlemini yapamamasıdır. Rahatsızlık, aşırı gerginlik yaşayabilir ve bağırsaklarınızı tamamen boşaltmamış gibi hissedebilirsiniz .
Kabızlık belirtileri şunlardır:
• Çıkması daha zor ve büyük olan dışkı
• Haftada üç kereden az boşaltma yapmak
• Genellikle kuru, sert veya topaklı dışkı
Anal fissürler, anüs astarında küçük çatlaklar veya yırtıklardır. Bir anal fissür belirtileri, dışkılama yaparken keskin bir ağrı ve ardından derin bir yanma ağrısıdır. Ayrıca az miktarda parlak kırmızı kan görebilirsiniz. Günde birkaç kez sığ, ılık bir banyoda oturmak, özellikle bir kaka yaptıktan sonra, acınızı dindirmenize yardımcı olabilir. Anal bir çatlak olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Anal fissürler yaygın bir sorundur ve size en iyi tedavi konusunda tavsiyede bulunabileceklerdir.
anal fissürleri yönetmeye yardımcı olan güncel rehberlik kabızlık ile aynı yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir diyet sürdürmek, bol su içmek ve hamilelik sırasında aktif olmak önemlidir.