Evde Yapılabilen En İyi Sivilce Maskeleri

Bayan olsun erkek olsun herkes, belirli yaşlarda yüzünde, boynunda veya sırtında sivilcelerle tanışmıştır. Bayanların da ciltlerinde en çok dertlendiği konulardan olan siyah noktalar, akneler, sivilceler ve sivilce izleri hoş olan cildin görüntüsünü gölgede bırakmaktadır. Yanlış beslenme, yanlış bakım malzemeleri kullanma gibi sebepler yüzünden oluşan sivilceler için doktorlarınızın önerdiği kremleri kullanabildiğiniz gibi sizlere önereceğimiz %100 doğal sivilce maskelerini de evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Sivilce maskeleri yüzünüzdeki sivilcelerin, lekelerin yok olmasını sağlayacaktır. Ancak öncelikle bunların oluşmasını tetikleyen etmenleri ortadan kaldırmak sorunu kökünden çözmek için çok daha önemlidir. Örneğin; yorgun olduğunuz bir akşam makyajınızı temizlemeden uyumuş veya herhangi bir arkadaşınızın cildine iyi gelen bir bakım kremini kullanmış olabilirsiniz. Bu gibi etmenlere dikkat etmeniz bir daha aynı sorunu yaşamamanız için önemlidir. Bu sebeple sizlere öncelikle ciltte sivilce, sivilce izleri oluşmaması için yapmanız gerekenleri sonrasında ise cildinizi tedavi etmek için yapacağınız sivilce maskeleri tariflerini vereceğiz.

 

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?

  • Ergenlik döneminde olmak üzere her yaşta çıkabilecek olan sivilcelerinizi..
    kesinlikle sıkmayın. Sıktığınız sivilcenin içerisindeki iltihap dışarı çıktığında başka sivilcelerin çıkmasına sebep olacaktır.
  • Bakteri barındırmaması açısından makyaj fırçalarınızı haftada 1 kere olmak üzere güzelce temizleyin. Cilt bakım merkezlerinde, bayan kuaförlerinde temizlenmeyen fırçalar ciltte akne, sivilce ve sivilce izleri yapabilmektedir.
  • Sizlere anlatacağımız sivilce maskeleri dahil olmak üzere peeling veya diğer cilt bakım maskelerini her gün uygulamak zararlı derinin yanında canlı hücrelerinde yok olmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle cilt bakımını her gün değil haftanın belirli günleri yapın.
  • Ciltte oluşan lekelerin ve sararmaların en büyük sebeplerinden biri olan sigarayı kesinlikle içmeyin ve içilen ortamlarda dahi bulunmayın.
  • Yaşınız ilerlediğinde daha canlı ve daha genç bir cilde sahip olmak için cildiniz sağlıklı iken bakım yapmaya başlamalısınız. Sivilce maskeleri ve bunun yanında cilt temizleme uygulamaları ile cildinize iyi bakın.

Doğal Sivilce Maskeleri ve Tarifleri

1) Limonlu Sivilce Maskesi

Sivilce maskeleri yapımında oldukça çok tercih ettiğimiz limon ilk maskemiz içerisinde yer alacak. Cilt bakımında kullandığımız diğer önemli malzememiz ise bal. Bu muhteşem ikiliyi maskemizde bir araya getirerek bomba etki oluşturan bir maske ortaya çıkarıyoruz. Sivilce maskeleri arasında sıkça önerdiğimiz bu maskemizi hazırlamak için 1 yemek kaşığı limon suyunu ve 2 yemek kaşığı balı iyice karıştırdıktan sonra kısık ateşte ocakta kaynatın. Ocaktan aldıktan sonra yüzünüze süreceğiniz sıcaklığa gelene kadar bekleyin ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla iyice temizleyin. 10 gün uygulamanız gereken bu maske sonrasında cildinizdeki sivilcelerin kuruduğunu gözlemleyeceksiniz.

2) Gül Suyu İle Sivilce Maskesi

Cildi temizleyen ve sivilce maskeleri yapımında çokça kullandığımız diğer bir malzememiz ise gül suyudur. Maskemizi hazırlamak için 1 çorba kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı bala ihtiyacımız var. Bu iki malzememizi iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra bol suyla yüzünüzü temizleyin.

3) Yumurta Akı ve Limonlu Maske

Sivilce maskeleri ile cildinizi tedavi edeceğiniz malzemelerimizden bir tanesi de yumurta akıdır. Yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tane yumurtanın akını kap içerisine koyup maske haline gelene kadar çırpın. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize sürün ve 20 dakika bekleyin. Haftada 2 kere uygulayacağınız maskenizi yaptıktan sonra bol su ile yıkayın.

4) Elmalı Sivilce Maskesi

Sivilce maskeleri genellikle cildi tedavi edici, ölü derileri atıcı özellikteki doğal besinlerden yapılmaktadır. Bu maskemizde de bu özelliklere sahip olan elmayı ve balı kullanacağız. 1 adet elmayı rendeleyin ve üzerine 3 veya 4 yemek kaşığı balı dökerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürerek 15-20 dakika bekleyin. Süreniz dolduğunda ılık suyla cildinizi iyice temizleyin.

5) Killi Sivilce Maskesi

Cilde oldukça iyi gelen, cildin yenilenmesini, kan dolaşımının hızlanmasını ve sivilcelerin kurumasını sağlayan kil, sivilce maskeleri yapımında tercih ettiğimiz ürünlerden bir tanesidir. Özellikle akne tedavisi için uygulayabileceğiniz bu maskemiz için yarım tatlı kaşığı limon, yarım tatlı kaşığı kil ve yarım tatlı kaşığı aspirin tozuna ihtiyacınız var. Hazırladığınız sivilce maskeleri aynı şekilde karışım haline getirildikten sonra cilde sürülür ve 10 dakika beklenir. Haftada 1 defa uygulayacağınız kil maskesini 10 dakika sonra bol su ile temizleyin.

Sivilce maskeleri tamamen doğal ürünler ile yapıldığından dolayı eğer alerjiniz yoksa hiçbir yan etkisi olmayacaktır. Sizlere verdiğimiz maskelerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda belirli aralıklarla hepsini uygulayıp en çok cildinize yarayanı da keşfetmeniz oldukça önemlidir. Masrafsız ve evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile yapılan sivilce maskeleri hem ucuz hem de oldukça etkili olacaktır. Sivilce oluşumunu tetikleyen etmeni ortadan kaldırıp sonrasında maskeleri uyguladığınızda cildinizin bebek gibi olduğunu göreceksiniz.