Fast Food Hemoroid Yapar mı ?

Uzmanlar sık sık yenen fast food tarzı gıdaların halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığına ve kalın bağırsak kanserine yol açabileceğini belirtiyor. Hemoroidin nedenleri arasında uzun süre ayakta kalma, uzun süre oturarak iş yapma, yanlış beslenme, ishal durumlarında ve kalıtımsal olmasının da söz konusu olduğu bildirilirken, hemoroide önlem alınması gerektiği de vurgulanıyor. Hemoroid her ne kadar tedavisi olan bir hastalık olsa da zamanında müdahale edilmediği takdirde birçok ciddi sorununa da yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar, hemoroidden korunmak için beslenme alışkanlığına, tuvalet temizliğine, egzersiz yapmaya ve dar kıyafetler giymemeye dikkat edilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Hemoroid halk arasında mayasıl ya da basur olarak da bilinen bir hastalıktır. Halk arasında oldukça yaygınca görülür, her 50 yaş üzeri iki insandan biri bu hastalığa sahiptir. Hemoroidden kısaca bahsetmek gerekirse anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına çıkar. Bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder. Günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hemoroid hastalığı kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar iç, dış ve tromboze hemoroiddir.

İç Hemoroid; Bu hemoroid türünde, hemoroid memesi içeride olduğu için kişi bu hemoroidi göremez veya hissedemez. Bu türde acı oranı daha azdır fakat dışkılama sırasında gaitanın (dışkının) sert olması ve kişinin dışkılama sırasında ıkınmasından dolayı hemoroidin yüzeyi çizilebilir ya da yırtılabilir ve bu durum da kanamaya yol açabilir.

Dış Hemoroid; Anüs çevresindeki deri bölgesindedir ve ele gelebilen bir yapıdır. Burada daha çok ağrı algılayan sinirler vardır, bu nedenle kanamaya da sebep olurlar.

Tromboze Hemoroid; Makat etrafında bulunan derinin altında yer alan dış (eksternal) hemoroidal damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan göllenmesi – birikimi ve damarların tıkanması sonucu bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur. Genellikle bu oluşan anal tromboze şiddetli ağrılara neden olur.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

,Hemoroid (basur) hastalığının belirtileri, hastalığın türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Bu belirtileri sıralamak gerekirse;

İç Hemoroid;

– Dışkıda ve tuvalet kağıdında kırmızı parlak kan görülmesi

– Makattan basurun sarkarak ele gelmesi

Dış Hemoroid;

– Anüs bölgesi ve çevresinde şiddetli kaşıntı hissi

– Anüs etrafında meydana gelen kaşıntılı yumru hissi

– Otururken bölgede acı hissi olması

– Dışkıda ve tuvalet kağıdında kan görülmesi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid tedavisi iki kategoriden ele alınabilir. Birincisi klasik ameliyat tedavisi, diğer tedavi yöntemi ise ameliyatsız tedavi yöntemi. Bölgenin hassasiyeti düşünüldüğünde ameliyat tedavisini hasta her daim en son seçenek olarak düşünmelidir. Ameliyat sonrası yaşanan acı ve uzun süre gündelik yaşantısına geri dönememesi gibi birçok semptomları mevcuttur.

Ameliyatsız tedavi ise ameliyatlı tedaviye oranla birçok avantaja sahiptir. Hastanın işlem için günler öncesinden hazırlanmasına gerek yoktur. Herhangi bir kronik rahatsızlık işleme engel değildir. Narkoz kullanılmayacağı için, ameliyat sonrası narkoz yan etkileri de görülmeyecektir. En önemli avantajlardan birisi ise, ameliyat işlemi sonrasında yaranın iyileşmesini günlerce beklemek gerekiyor fakat ameliyatsız tedavide yara ve dikiş olmadığı için böyle bir beklemeye ya da yarada apse oluşumu gibi kötü oluşumlara rastlanılmaz.