Genital Siğil Ne Zaman Ortaya Çıkar

Genital siğilin ortaya çıkma süresi farklılık gösterebilmektedir fakat bundan önce hastalığın kendisinden bahsetmek gerek. HPV isim olarak Human Papilloma Virus’un kısaltmasıdır. Bu virüs kişiye genelde cinsel yol ile buluşmaktadır ama düşük ihtimalle de olsa aynı iç çamaşırdan veya topluma açık alanlardan (hamam-sauna gibi) bulaşma ihtimali de mevcuttur. Hastalığın kendisine değinecek olursak, kişinin vücuduna girdikten sonra özellikle genital bölgede enfeksiyona sebebiyet vererek bölgede siğil adı verilen kondilomların oluşumasına sebep olmaktadır. Burada önemli bir noktanın altını çizmekte fayda var, HPV özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine sebebiyet vermektedir. Bu sebepten ötürü dikkat edilmesi ve en kısa sürede tedavi edilmesi çok önemlidir.

HPV Belirtileri

HPV belirtileri siğillerdir, bunun dışında bir belirtisi yoktur. HPV kişiye buluştuktan sonra kuluçka sürecine girer. Genital siğil ortalama 2 ay ile 2 yıl zaman dilimi içerisinde kuluçka süresini tamamlamaktadır. Kuluçka süresini tamamlayan virüs kendini siğiller ile belli etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, virüsün sessizce vücutta bekleme durumudur. Kişiler bir belirti göremedikleri için kendilerinde HPV olduğunun farkına varamıyorlar ve istemeden de olsa hastalığı yayıyorlar. HPV zaten yapı olarak kolay yayılabilen bir hastalık olduğu için toplum içerisinde sıkça rastlanan bir hastalık haline gelmiştir.

HPV’nin sebebiyet verdiği siğiller vücutta, cinsel organ ve anüs çevresinde ortaya çıkmaktadır. Siğiller değişik yapılara sahip olabilirler ama genelde beyaz veya pembe renge sahiptirler ve yumuşak, kabarık yapılardır. Genital siğiller dış genital bölge dışında anüs çevresince ve vajina içerisinde de görülebilir. Bu siğiller kişiye acı hissi yaratmazken yanma ve kaşıntı hissine sebep olabilirler. Hastalığın erkenden tedavisi hem rahim ağzı kanserini önler hem de genital siğiller tedavi edilmediği zamanlarda yayılma eğilimi gösterirler, siğillerin yayılmasını engeller.

HPV Türleri

HPV türleri kendi içerisinde iki kategoride incelenir. Bu kategoriler virüsün insana yaratacağı sorunlara göre sınıflandırılmıştır aslında. Eğer HPV türünün kişiye yarattığı sorunlar ciddi sorunlar ise (kansere sebebiyet gibi) yüksek riskli, eğer virüsün yaşatacağı sorun daha ufak semptomlar içeriyorsa düşük riskli olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle yüksek riskli HPV türü kadınlarda rahim ağzı kanserini erkeklerde ise penis kanserine neden olmaktadır. Rahim kanserinin erken teşhisi ve HPV virüsünün tespiti adına kadınların her altı ayda bir olmak üzere smear testi yaptırması şiddetle tavsiye edilir. Her virüs tipinin kendine has özellikleri vardır, kimisi vücutta bir tepki yaratmazken kimisi de kansere yol açabiliyor.

Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen hpv ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.

HPV Tedavisi

HPV tedavisi içerisinde birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Ayrıca siğil boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir. Bu konudaki en etkili çözüm yolu ise lazer ile ameliyatsız bir şekilde siğillerin ortadan kaldırılmasıdır.