Genital Siğil ve Bağışıklık Sistemi

HPV (Human Papilloma Virus), cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir virüs çeşididir. HPV’ler genital siğile neden olmaktadırlar. Belli bir kuluçka dönemi bulunan HPV cinsel bölgeye temasla da bulaşabilir. HPV kadınların korkulu kabusu olan rahim ağzı kanserine de sebep olabilir.

HPV’yi taşıyan bireylerde genital siğil görülme ihtimali bulunur. Genital siğiller çoğu zaman fark edilmeyebilirler. Karnabahar şeklinde olan genital siğiller bazen daha ufak halde de oluşum gösterebilirler. Genital siğiller sert, kabarık, yumuşak şekilde olabilir.

Genital siğiller bazen yıllarca fark edilmeyebilirler. Genital siğiller tedavi ile yok edilseler bile HPV’den kurtulmak her zaman mümkün değildir.

Genital siğiller bağışıklık sistemiyle de yakından ilgilidir. Bazı genital siğiller bağışıklık sistemine bağlı olarak kaybolabilirler. Kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise kendi kendine yok olabilir. Genital siğillerden korunmanın yolları vardır. Genital siğilden korunmanın en iyi yolu tek eşli bir cinsel yaşam sürmektir.

HPV’ler uyku döneminde olabilirler bu yüzden hastalarda HPV’nin olup olmadığı her zaman bilinememektedir. Düşük ve yüksek riskli HPV türleri vardır. İnsanların yüzde 50’si hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaşmaktadır.

Cinsel ilişki esnasında kondom kullanılmalıdır. Kondomun koruma sağladığı bilinse de yüzde 100 bir koruma sağladığı söylenemez. Çünkü kondomun temas etmediği bölgeden de HPV bulaşabilir. Enfeksiyon riski en çok olan yaş grubu 17 ile 33 yaş arasıdır. HPV’den korunmanın diğer bir yolu da aşı yaptırmaktan geçmektedir. Aşıyı genellikle cinsel hayatın başındayken yaptırmak gereklidir. HPV’lerin yüksek riskli türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık rastlanan HPV türleri ise; HPV 16 ve HPV 18 olarak açıklanmıştır.

Genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona yol açabilen HPV’ler çoğunlukla kadınlarda etkisini gösterirler. Genital siğiller mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Vücutta belli bir kuluçka dönemi bulunan HPV’nin belirtileri bazen çok uzun zaman sonra ortaya çıkabilir.

HPV belirtileri: Genital siğiller sadece kadınlarda meydana gelmezler. Erkeklerde de ortaya çıkan HPV’ler erkeklerde genellikle taşıyıcı konumunda olurlar. HPV’yi taşıyan kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse HPV kendi kendine yok olabilir.

Vücuda girdiklerinde direk belirti göstermeyen HPV’ler bazen 2 yılda kendini gösterirler. HPV’de önemli olan öncelikle kişinin kendi hijyenine önem vermesidir. Pembe, kahverengi, beyaz renkte olabilen genital siğiller kaşıntı ve yanma gibi belirtilerle kendini gösterebilirler.

Genital siğil tedavisi; Genital siğiller ameliyat yöntemi ile tedavi edilebildikleri gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilebilirler. Ameliyatsız tedavi yöntemleri klasik cerrahi yöntemlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Çünkü hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır.