Hemoroid Başlangıcı Nasıl Önlenir

Hemoroid halk arasında basur ya da mayasıl olarak adlandırılan hastalık; anüs ve rektumda şişdamarların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Damarlar ve bağırsakların işlevi akabinde kabız olan kişilerin ıkınma ya da doğum yapan kadınların doğum anında ıkınması sonucu damarların baskıya karşı dayanamayarak iltihaplanması ve şişmesi durumudur. İltihap olan ve şişen damarlar rektum içinde yer alıyorsa iç hemoroid dışında yer alıyorsa dış hemoroid adı verilir. Hemoroid son yıllarda oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık haline gelmiştir.

En sık karşılaşılan hemoroid belirtileri;

-Makat bölgesinde kaşıntı, yanma hissi,

-Anüs bölgesinde şişen damarlar üzerine oturulduğunda bir basınç meydana gelir. Bu basınç ağrı ve kanamalara neden olur.

-Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra kısa bir süre sonra tekrar ihtiyaç varmış gibi his ile lavaboya gitme isteği bulunması,

-Kanamalar bazen dışkıya bazen de iç çamaşırlara bulaşır.

Hemoroid hastalığının başlangıcını önlemek için özellikle kabız ve uzun süre ishal olmamaya özen gösterilmelidir. Hastalık başlangıç evresinde ise kişi belirli uygulamaları yaparak rahatsızlığın ilerlemesine engel olabilir. İlk olarak kabız kalmamaya dikkat etmeli ki makat bölgesi kuru ve sert dışı çıkımı yüzünden hasar görebilir ayrıca kabızlık dolayısı ile aşırı ıkınma ihtiyacı duyulur buda uzun sürdüğü sürece hemoroide sebebiyet verir. Bu aşırı ıkınmalar basur damarlarına basınç uygular ve daha fazla büyür ve şiddetli ağrılara neden olur. Dolayısı ile kabız kalmamaya özen göstermelisiniz. Hemoroid rahatsızlığından uzak kalabilmek için ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı da düzene sokmalısınız bu noktada yapacağınız ilk iş beslenmenizde hatalı olanları fark etmektir. Hazır gıdalardan uzak durmalı veya minimal düzeyde tüketmelisiniz beslenmenizde posalı ve lifli gıdalara ağrılık vermelisiniz ayrıca su tüketimini gün içinde 2,5 litreden az tutmamaya özen göstermelisiniz. Dışkılama işlevi sırasında tuvalette uzun süre oturarak vakit geçirmemeye dikkat edin. Yukarıda bahsettiğimiz faktörlere dikkat ettiğiniz sürece hemoroid rahatsızlığını en hafif şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Eğer ki basur hasatlığı oluşmuş ise veya ilerlemiş evredeyse uygulayacağınız bu yöntemlerle iyileşme şansı olmayacaktır. Bazı hastalar bitkisel tedavi ve ilaçlar ile rahatsızlığın düzeleceği inancına sahipler fakat bu tam tersi bir sonuç doğurmaktadır. Aksine iyileşmesini beklerken müdahale edilmediği için hastalık daha ilerler ve bu durumda kişi daha sancılı ve ağrılı bir sürecin içine girer. Bu tür bir durumda en doğru karar belirtiler fark edildiği anda ertelemeden uzaman bir doktora gitmektir.

Hemoroid belirtileri;

Ikınma sırasında makattan kan gelmesi

Ikınma sırasında makattan dışarıya sarkma olması

Makat bölgesinde kaşıntı

Makatta ağrı (sıklıkla basur pıhtılaşması nedeni ile)

Makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişlik