Her Makat Ağrısı Hemoroid Belirtisi midir ?

Toplum içinde veya mayasır olarak bilinen hemoroid rahatsızlığı; kanama, hareket kısıtlanması, ağrı yol açan ve ülkemizde sık rastlanan hastalıklar arasında yer almaktadır.  Uzun süre oturmanın, hareketsiz bir yaşamın, düzensiz ve hazır gıdalarla beslenmenin, kronik hale gelen kabızlığın ve hamileliğin hemoroid oluşma riskini arttırmaktadır.  Hemoroid toplar damarların genişlemesi veya  varisi olarak isimlendirilir. 50  yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülmektedir. Hemoroid iç ve dış olarak 2’ye ayrılır.

1. İç hemoroid; makat bölgesinden dışarıya sarkan şişlik  en çok rastlanan belirtisidir.  Genellikle hastalar tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra temizlik sırasında tesadüfen fark ederler.

2. Dış hemoroid; makat bölgesinin en ağrılı ve en hassas alanında yerleşme sağlarlar. Buradaki  damar pıhtılaşırsa aşırı ağrılı bir şişlik oluştururlar.

Hemoroid rahatsızlığı nedenleri; kronik kabızlık ve ishal, gebelik, dışkılama sırasında ıkınma, tuvalette uzun süre oturma alışkanlığı olması, hemoroid hastalığının başlıca nedeni kanamadır ve hekime başvurma sebepleri arasında yer alır.  Çoğunlukla hastalar dışkı sırasında kan gördüklerini belirtirler makat çevresinde kaşıntı ve yanma hissi de görülebilir. Dışkılama işlevinden sonra ağrı derecesi daha da artar. Genelde muayene edilen hastanın makat bölgesinde hemoroid ile birlikte çatlaklar da görülür.  Ayrıca hemoroid sonucu oluşan memelerin içinde kan pıhtılaşabilir, zaman geçtikçe hemoroid damarları büyümeye ve yayılmaya başlar. Hemoroid evresi arttıkça buna bağlı şikayetlerde artar.

Hemoroid oluşumuna sebep olan faktörler; hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, aşırı kilo almak, alkol ve sigara kullanmak, amakt bölgesine zarar verecek sporlar yapmak (bisiklet sürmek vb.), iş gereği uzun saatler oturarak çalışmak, lif-posalı gıdalarla yeterince beslenmemek, ishal, bağırsak bölgesinde oluşan tümörler basur oluşumunda etken faktörlerdir.  Makat bölgesinde oluşan ağrının birden çok sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi dışkılama sırasında ve sonrasında ağrı var ise bu makat çatlağı yani anal fissürü akla getirir.  Ayrıca basur hastalığının ileri evrelerinde de ağrı yaşanabilir, ağrı dışında kanamada oluşabilir. Kanama fazla ıkınmanın yarattığı basınçla makat çatlağında da, hemoroid hastalığında da beklenebilecek bir belirtidir.  Makat bölgesindeki  görülen her sıkıntı basur rahatsızlığına işaret değildir. Bu sebeple makat bölgesinde oluşan şikayetlerde geciktirmeden doktorunuza başvurmalısınız.  Yetişkin hastalarda anal bölgede oluşan şikayetlerde hastalar direkt olarak basur rahatsızlığı için doktora başvururlar. Makat bölgesinde şişlik, kanama, ağrı ve yanam hissi gibi belirtiler birçok hastalıkta olabiliyor bu  semptomlar bize direkt olarak hemoroid hastalığı tanısı koymakta yetersiz kalabilmektedir. Öncelikle muayene olunmalıdır.  Kolit, kanser ya da polip gibi daha ciddi problemlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Anal bölgede kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kaşıntı şikayeti naidr durumlarda hemoroid sebebi ile oluşur, kaşıntı belirtisi başka rahatsızlıklarında habercisi olabilir. 

 Hemoroid tedavisi; ameliyatsız lazer tedavisi sayesinde basit bir şekilde rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Bu sebeple güvenilir proktoloji uzmanından randevu alarak daha ciddi problemlere neden olmadan tedavi olmalısınız. Ameliyatsız tedavilerin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise, hasta aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemini yapabilir olmasından, kişinin hiçbir iş gücü kaybına neden olmamasından kaynaklanmaktadır