HPV Enfeksiyonu Nedir ?

Human Papilloma Virüs (HPV) günümüzde özellikle kadınların korkulu kabusu olmuştur. Genital siğile ve ilerlerse rahim ağzı kanserine neden olabilen HPV’nin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Cinsel hayatı aktif olan özellikle çok eşli bireylerde görülen HPV’ye daha çok batı ülkelerinde rastlanıyor.

Genital siğillerin kaynağı olan HPV vücuda girdikten belli bir süre sonra genital siğile neden olabilir. Genital siğiller doğal tedavi yöntemleri ile hafifletilebilirler fakat tamamen bir iyileşme göstermezler. HPV cinsel temas yoluyla ortaya çıkar. HPV insan vücudunda hücrelere girdikten sonra yaklaşık 2-3 ay içinde genital siğil oluşturur. Batı ülkelerinde daha sık görülen HPV Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanan verilere göre cinsel hayatında aktif bireylerin yüzde 75’inde görülmektedir.

Genital siğilin bazı risk faktörleri vardır. HPV’nin kanser gibi ciddi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Vücuda yerleştikten 10-15 yıl sonra kansere yol açabilen HPV sadece makat bölgesinde görülmez. HPV’ler ağız içi ve çevresinde de görülebilir. HPV’ler genellikle rahim ağzı kanserine, vajina ve dış genital bölgelerde kansere yol açabilirler. Baş ve boyun kısmında meydana gelen HPV’ler kanser riskini üst seviyeye taşırlar.

Ses telleri üzerinde ortaya çıkan kanser kişinin ses tonunda değişikliğe neden olabilir.  Bunun dışında boğazda hassasiyet, kronik kulak ağrısı ve öksürük nöbetleri, nefes alırken zorluk çekme, yutkunmada zorluk çekme, ses tonunda farklılık, boyunda şişlikler meydana gelebilir.

HPV nasıl bulaşır?

HPV’den korunmak için cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılması önerilir. Ama bu yüzde 100 bir koruma sağlamayacaktır. Çünkü prezervatifin kaplamadığı bölgeler de tehlikelidir. HPV enfekte olmuş kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), dış genital bölge, vajina ile teması halinde meydana gelebilir. HPV bazı kişilerde ağız yoluyla enfekte olmuş bölgeye temasla da bulaşabilir. Aşı ile HPV’den korunma sağlanabilir. Çok eşli cinsel hayatı olan bireylerde daha çok görülen HPV’den korunmak için aşı olmayı aksatmamalıyız. Aşı kanseri oluşturan erkeklere karşı antijen içecek olarak bilinir.

Düşük risk içeren HPV’ler (6,11, 40,42,43,44,54,55 ve 62), yüksek riskli HPV’ler (26,53 ve 66), en yüksek riskli HPV’ler (16,18,31,33,35,39,45,51,56,58,59,68,73 ve 82) olarak açıklanmıştır.

Virüsten tam anlamda koruma sağlanması için aşıyı cinsel hayatın başında yaptırmak gerekir. Aşı sonradan yapılırsa çok fazla etki göstermeyebilir.

Bu aşılar 9-27 yaş arasındaki bireylere 3 doz halinde yapılabilir. Genital siğil virüsü taşıyanların düzenli olarak jinekolojik muayene olmaları gerekir. HPV’nin bireyin vücudunda olup olmadığı doktor kontrolü ile araştırılmalıdır. Doktor tarafından müdahale edilmesi gereken siğiller için dondurma, kimyasal ve yakma yöntemleri kullanılabilir.

Genital siğil tedavisi;  HPV’lerin düşük riskli mi yüksek riskli mi oldukları tedavi açısından önemlidir ve düzenli olarak doktor tarafından kontrol edilmelidir.  Kadınlarda smear testinin düzenli yaptırılması gerekir. Erkeklerde az sıklıkla rastlanan HPV yine de kansere yol açabilir. HPV ilerlerse erkeklerde penis kanseri yapabilir.  HPV homoseksüel erkeklerde anal kansere neden olabilir. Bazı genital siğiller vücudun bağışıklık sistemine göre kendi kendine yok olabilirler. Genital siğiller eğer hamile birinde ortaya çıkarsa doğumda sıkıntı yaratabileceği için genellikle mekanik doğum tavsiye edilebilir.

HPV belirtilerini kendinizde görüyorsanız vakit kaybetmeden mutlaka bir proktoloji uzmanından randevu almalısınız.  HPV taşıyıcı olmamak için aşı olmayı ihmal etmemeliyiz.