HPV Tedavisi

Human Papilloma Virüsü kısa kısa adı ile HPV, çoğunlukla cilt veya mukozanın yüzeyini oluşturan ve çok katlı yassı epitel olarak bilinen örtü katmanını enfekte eden geniş bir virüstür. Seksüel birliktelik ve temas yolu ile bulaşma sağlar. Ayrıca umumi tuvaletler, hamam ve ortak kullanılan çamaşırlardan bulaşma olmaktadır. Bunun dışında klozetten, sarılma veya el ele tutuşma , havuzda yüzme veya ortak yerden yenen yemek ile bulaşmadığı kabul edilmektedir.
HPV’nin türleri nelerdir; iki yüze yakın türü mevcuttur. Yaklaşık olarakta 30-40 tipi anogenital bölge olarak ifade edilen dış genital organların yüzeyini ve anüs çevresini enfekte etmektedir.

HPV virüsü kansere neden olur mu; Yüksek riskli olarak kabul edilen HPV tipleri arasında 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 ve 68 gibi tipler bulunmaktadır. HPV rahim ağzı kanserlerinin tamamına yakınından sorumlu iken, baş-boyun kanserleri, anal kanser, vulva ve vajina kanseri ile erkeklerde penis kanseri olmak üzere pek çok kanser bölgesinde önemli bir oranda HPV enfeksiyonu sorumludur. Cinsel temas olma olasılığı olan bütün bölge kanserlerinde az ya da çok HPV enfeksiyonunun rolü vardır. Rahim ağzı kanserlerinin %50’sinden HPV Tip 16, %15-20’sinden HPV Tip 18 sorumludur. Kanserin yanı sıra önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilebilecek genital siğil vakalarından da HPV enfeksiyonu sorumludur. Genital siğillerde olguların %90’ında düşük riskli HPV tipleri olan tip 6 ve 11 enfeksiyonu rol oynamaktadır.

HPV virüsü nasıl tedavi edilir?

Virüsün kesin bir tedavisi bulunmamaktadır, 100’den fazla çeşidi bulunan virüsün bazı tipleri siğil ile kendini belli ederken bazıları kanser hastalığına sebep olur bazıları ise hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olur. Çoğu enfeksiyon kişinin kendi bağışıklık sistemiyle temizlenmektedir. HPV virüsünün tedavisinden çok, enfeksiyonun yol açtığı sorunlar tedavi edilmektedir. Günümüzde rahim ağzı kanserinde normal bir hücrenin doğrudan kanser hücresine dönüşmediği, bazı ara basamaklar geçildikten sonra kanser geliştiği kabul edilmektedir. Smear gibi tarama testlerinde anormal test sonucu olan bireylerde rahim ağzından biyopsi yapılarak, yıllar hatta on yıllar sonra kansere dönüşebilecek bazı kanser öncesi durumlar saptanabilmektedir. HPV virüsünün değil, ancak HPV’nin yol açtığı bu kanser öncesi durumların tedavisi mümkündür. Bu noktada hafif anormalliklerde takip bile bir seçenek olmakta iken, daha ileri anormalliklerde, anormalliğin saptandığı alanın çıkarılması veya bu alanın çıkarılmaksızın çeşitli enerji modaliteleriyle yerinde tedavisi mümkün olmaktadır. Genital siğil HPV enfeksiyonunun bir başka klinik yansımasıdır. Bunun da ilaçlarla veya cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkün olmaktadır.

HPV virüsü erkeklerde ve kadınlarda ne gibi belirtiler verir?

Genital siğil belirtileri; hem erkeklerde, hem kadınlarda çıplak gözle rahatlıkla tanınabilen lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Erkeklerde penis, skrotum; kadınlarda vulva denilen dış genital bölgelerde, ayrıca her iki cinste ağız çevresinde, boğazda ve anüs çevresinde siğil görülebilir. HPV’nin düşük riskli tipleriyle ortaya çıkan bu durumların tanınması kolay iken, kanserle ilişkisi olan yüksek riskli HPV enfeksiyonları belirti vermez; ancak tarama testleriyle saptanabilir.

Genital siğil tedavisinde günümüzde birçok yöntem kullanılmaktadır. Daha başarılı olduğu bilinen radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha başarılı olduğu bilinmektedir. Var olan siğilin durumuna ve büyüklüğüne göre birkaç seans sonra tamamen temizlenir. İşlem ameliyathane şartlarında steril ortamlarda yapılmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon riski yoktur.. Genital siğillerin tamamının temizlenmesi çok önemlidir. Bir tane bile kalırsa bu kısa süre içinde yayılmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden güvenilir emin olduğunuz işinde uzman bir proktolojı hekimine gitmeniz gerekir.