HPV Yüksek Riskli Türleri

HPV’nin düşük riskli türleri olduğu gibi yüksek riskli türleri de vardır. HPV genital siğillerin oluşmasına neden olabilmektedir. HPV (Human Papilloma Virus) tedavi edilmediğinde kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açar. Cinsel yolla bulaşan HPV için aktif cinsel hayatı olan her bireyin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. HPV’ler insan vücudunda girdiklerinde hemen belirti göstermezler. Cinsel hayatın başında olan her bireyin aşı yaptırması önerilir. Rahim ağzı kanserine neden olan HPV’ler mukoza ve genital bölgede enfeksiyona neden olurlar.

HPV belirtileri; HPV 2 yıla kadar ortaya çıkabilir. HPV’ler bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olarak vücut tarafından bertaraf edilebilirler. Kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de genital siğil görülebilir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olarak bazı HPV türleri vücut tarafından bertaraf edilebilir. Erkekler genel olarak HPV taşıyıcısı konumunda olurlar. Genital siğil oluşumuna neden olan HPV herkeste aynı özellikte olmaz. Genital siğiller sert, kabarık ya da yumuşak şekilde olabilir. Tek tek olabildikleri gibi küme halinde genital siğiller de bulunmaktadır.

Genital siğil tedavi edilmezlerse yayılma riskleri vardır. Yüksek ve düşük riskli HPV tipleri bulunur. Risk içeren türleri kadınlarda rahim ağzı kanserinin habercisidir. Kadınların bu risk yüzünden smear testi yaptırması önerilmektedir. HPV’nin her türünün kendine ait özellikleri vardır.

HPV Yüksek Riskli Türleri

HPV’nin bazı tipleri kansere neden olurken bazıları hiç tepki göstermezler. HPV’lerin yüksek riskli türleri; 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. HPV’lerin düşük riskli türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. HPV’lerin  en sık görülenleri yüksek riskli bölümde bulunan HPV 16 ve HPV 18 olarak bilinir. Bağışıklık sisteminin sağlam olması durumunda HPV’ler vücut tarafından atılabilirler. 100’den fazla çeşidi bulunan HPV’ler genital siğillerin kaynağı olarak bilinmektedir. Genital siğiller her bireyde farklı özellikte olabildiği için tedavilerinin de kişiye özel yapılması gerekir. Siğillerin biçim ve renkleri tedavinin belirlenmesi için önem taşırlar. Klasik cerrahi işlemlerle tedavi yapılabildiği gibi ameliyatsız olarak da tedavi yapılması mümkündür.

Genital siğil tedavisi; Genital siğillerden aşı yoluya korunmak günümüzde mümkündür. Ama aşı hakkında bilinmesi gereken en önemli detay aşının cinsel hayatın başındayken yaptırılmasıdır. Aşı kansere neden olan erkeklere karşı antijen içecek olarak açıklanmıştır. HPV aşılarından 16 ile 18 kanser çeşidine karşı antijen içerir.

HPV bireylerin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölge ile teması durumunda bulaşma sağlamaktadır. HPV bazı bireylerde enfekte olmuş bölgeye herhangi şekilde temasla bulaşabilir. HPV’den korunmanın diğer yolu da cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmaktır. HPV’nin bulaşmasına engel olan prezervatif yüzde 100 bir koruma sağlamayacaktır. Prezervatifin dışında kalan bölgeden de HPV bulaşabilir.