Makat Ağrısı Neden Olur

Makat ağrısı toplum içerisinde sık sık karşılaşılan ve birçok sebebi olan bir rahatsızlıktır. Makat ağrısı genelde dışkılama sonrasında meydana ve bazen saatlerce devam eden bıçak saplanır ya da cam kesiği hissi gibi bir belirti verebilir. Makat ağrısı, makat çatlağından, hemoroide kadar birçok nedenden kaynaklanabilir.
Makatta ağrı tek başına görülmeyebilir yanında başka semptomlar da görülebilir. Bu semptomları sıralamak gerekirse; makatta yanma hissi, makat kaşıntısı, batma ve makattan kan gelmesi gibi belirtilerden bahsediyoruz. Bazen tek bir tanesi bazen çoklu kombinasyonlar ile beraber yaşanabilir. Makat ağrısı cinsel ilişki sırasında veya aniden meydana gelebilir. Makatta ağrı durumunda ilk müdahaleden sonra alanında uzman doktoruna gitmeniz gerekir. Doktorunuz makat ağrısının nedenini teşhis ettikten sonra gerekli tedaviye başlayacaktır.

Makatta Ağrıya Sebep Olabilecek Hastalıklar

Hemoroid: Makat bölgesinde var olan damarların varis gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığı biraz daha detaylıca anlatmak gerekirse, baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişleyip ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlamasıdır. Basur toplum içerisinde en sık görülen makat hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş ve üzeri her iki kişiden birinde hemoroid hastalığı görülmektedir.

Kıl Dönmesi: Kıl vücudun çeşitli bölgelerindeki kılların ters dönerek cildin altına girmesi ve burada kıl keseceği oluşturarak apse, yara ve fistüle neden olmasıdır. İşi gereği oturarak çalışması gereken, kalça bölümünde fazla sürtünme olan, aşırı terleyen, kilolu, hijyen eksikliği ve vücudun diğer bölgelerinde çıban sorunu olan kişiler risk gurubu içindedir. Erkekler kıllı vücut yapıları yüzünden kıl dönmesi ile daha sık karşılaşmaktadır.

Makat Çatlağ (Anal Fissür): Anal fissür toplum içerisinde hemeroid hastalığından sonra en sık görülen makat hastalığıdır. Anal fissür, vücudumuzda sinir uçlarının yoğun olduğu anüs bölgesinde, uzun süren kabızlık veya ishal hali sonrası aşırı ıkınma ile oluşan yırtılma ve çatlama durumudur. Hastalığın en temel sebebi kabızlık olduğu için her cinsiyet ve yaş grubunda görülebilmektedir.

Anal Fistül: Anüs çevresinde apse oluşması ve bu apse olan yerin zamanla cilt dokusu içerisinde cilde doğru ilerleyen bir tünele dönüşmesine anal fistül rahatsızlığı denir. Makatın giriş kısmında küçük salgı bezleri bulunmaktadır. Bu keseciklerin amacı, mukus salgılayarak kanalı kayganlaştırıp, dışkının vücuttan daha kolay atılmasını sağlamaktır. Bu bezlerin kanalları tıkandığı zaman iltihap ve apse oluşumu gerçekleşir. Anal fistül hastalığı da tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklindeki oluşumdur.

Makat Siğili (Genital Siğil): Bu siğillere HPV adı verilen bir virüs sebebiyet vermektedir. Hastalığın tanımını yapacak olursak; genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebebiyet veren, kondilom adı verilen lezyonların ve siğillerin oluşmasını sağlayan bir virüstür. HPV genelde cinsel yol ile bulaşan bir hastalık olup, toplumda oldukça fazla görülen bir hastalık türüdür. Bu virüs çok kolay yayıldığı için toplum içerisinde yaygındır. Bu hastalığın rahim ağzı ve penis gibi kanserlere de sebebiyet vermektedir.