Makat Fissür Ağrısı

Makat fissür ağrısı oluşan fissürün büyüklüğü ile doğru orantılı olmayabilir. Anal fissürler küçük olsalar bile hissedilen ağrı çok büyük olabilir. Halk arasında makat çatlağı veya yırtığı olarak bilinen anal fissürün mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Anal fissür küçük bile olsa hastanın hissettiği ağrı ve acı çok şiddetli olabilir. Kadın ve erkekte aynı oranda görülen anal fissür hastalığı her yaş grubunda da ortaya çıkabilir. Dışkılama esnasında fark edilen anal fissür hastalığı hastalar tarafından cam kesiği, cam batması olarak tanımlanır. Bazı anal fissürler gözle kolay kolay görülmezken bazıları dışardan rahatlıkla görülebilir. 

Anal fissür belirtileri; Anal fissür hastalığında kan görme ihtimali vardır. Anal fissür hastalığında en bariz belirti tuvalet kağıdında kan görmek olur. Görülen kan damlası açık renkte ve parlak görünüme sahiptir. Anal fissürün evresine göre bazı hastalar zonklama ve ağrı da duyabilirler. Makat fissür ağrısı ne kadar olur sorusuna makat çevresinde çok fazla sinir ucu bulunduğu için hissedilen ağrı çok fazla olabilir cevabını verebiliriz.

Hastalığın ilk dönemine akut anal fissür denirken, ilerlemiş dönemine kronik anal fissür denir. Akut dönemdeki anal fissürlerin tedavisi kolay yapılırken, kronik dönemdeki anal fissürün tedavisi daha zordur. Akut dönem hastalığın ilk 2-3 haftasına denk gelmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?

Kaza ve yaralanma sonucunda oluşan anal fissür hamilelik ve ters ilişki durumlarında da ortaya çıkabilir. Anal fissüre etki eden diğer neden ise kronik kabızlık sorunudur. Kronik kabızlık sorunu yaşayan kişilerde anal bölge zorlanmaya bağlı olarak tahriş olabilir. Tahriş olan makat bölgesi 1-2 hafta sonra kendiliğinden iyileşme sağlayacaktır. Anal fissürden korunmak için günlük sıvı tüketimine özen göstermeliyiz. Sağlıksız gıdalardan uzak durup organik sağlıklı gıdalara yönelmeliyiz. Dışkının yumuşaması hastanın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bunun için meyve ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketilmesinde yarar vardır. Şiddetli ishal veya crohn hastalığı da anal fissürün oluşmasında etkili diğer nedenler arasında yer alır.

Anal Fissürden Nasıl Korunurum?

Anal fissürden sağlıklı bir yaşam rutini oluşturduğumuzda kurtulabiliriz. Kabızlığa yol açabilecek gıdalardan uzak durmalıyız. Posalı ve lifli gıdalara ağırlık vermeli bol su içmeliyiz.

Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse hastalıklardan korunma ihtimalimiz de o kadar yüksektir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bol sıvı tüketiminin yanı sıra spor da yapmalıyız.

Anal Fissür Tedavi Yöntemleri Neler?

Anal fissür tedavisi yöntemleri klasik cerrahi yöntem olabildiği gibi ameliyatsız olarak da yapılmaktadır. Tedaviden önce hastalığın hangi evrede olduğu araştırılarak tedavi edilmelidir. Hastalar eğer akut dönemdelerse tedavi süreci kolay olur. Eğer kronik dönemdelerse tedavi süreci zor olacaktır.

Anal fissür tedavi edilmezse gündelik yaşam olumsuz şekilde etkilenecektir. Klasik cerrahi müdahalelerle tedavi edilen hastalarda yan etkiler gelişebilirken, ameliyatsız tedavi edilen hastalarda böyle komplikasyonlar görülmez.